PHP ve vlastním rámu

Varování pro neprogramátory: pokud nejste programátoři, nebude tomuto článku pravděpodobně rozumět. Proto si raději přečtěte něco jiného.


Varování pro programátory: tento článek obsahuje nápady jdoucí proti některým zaběhnutým praktikám. Pokud lpíte na coding standards a desing patterns, nebude se vám tohle líbit.


tohle. kurva. ani. omylem.

-- Ed Finkler: Manifest miniaturního PHP

Nemám rád Symfony framework. To natolik, že jsem si to přidal do životopisu, začal jsem psát hejtovací článek a založil si repozitář s kritikou Symfony na Githubu.

Ve firmě, kde pracuji, bylo totiž rozhodnuto, že Symfony je ta cesta, kterou chceme jít. A tak (více či méně tiše) trpím a moje frustrace ze Symfony roste.


Jako každý správný programátor i já programuju ve svém volném čase. A jako každý správný PHP programátor i já jsem si (někdy kolem roku 2013) naprogramoval svůj vlastní framework. Ten můj se jmenoval brickyard a jednalo se o minimalistickou záležitost - celé to bylo ve čtyřech třídách, třech rozhraních a jednom souboru. Brickyard byl použit jenom parkrát, nejlepší příklad je asi wiki, kterou jsem používal pro správu své osobní stránky.

V současné době žádný vlastní PHP framework nemám, nicméně pro potřeby dvou svých projektů - sociální sítě Kyselo a dříve zmíněného Trans Europ Express - vznikla jakási šablona, podle níž je aplikace vytvořena. Nejedná se o framework ale spíš o jakýsi rámec slepený z různých kusů kódu nasbíraných na webu.

Je celkem zajímavé tento rámec porovnat se Symfony frameworkem.

Moje architektura

Opačné výsledky kvůli opačným zadáním

složení ideálního frameworku