Hotel u mrtvého alpinisty

Co dělat, když jste v půl jedné ráno vzhůru ale vůbec se vám nechce spát? Já si v takovou chvíli obvykle čtu Wikipedii.

Včera jsem ale četl jeden článek v Calvert journal a v průběhu čtení jsem se začal koukat na film, který jsem nakonec celý dokoukal. Jednalo se o film, na který jsem měl spadeno už hodně dlouho - Hotel u mrtvého alpinisty podle stejnojmené novely bratří Strugackých. Nikdy jsem se k němu nedostal, protože je dostupný buď v ruštině nebo estonštině, přičemž já nevládnu ani jedním z těchto jazyků. Nyní jsem se dostal ke kopii s anglickými titulky a tak jsem film přes pozdní noční hodinu dokoukal do konce.

Stálo to za to ponocování?

Pro mě určitě ano.

Nyní se pokusím podat takovou krátkou recenzi, abych vás navnadil nebo odradil.

Co se povedlo?

jednoznačně výprava. Netuším, zda je použitý hotel skutečná stavba, nebo se jednalo jen o kulisu, každopádně je to zajímavý kus moderní architektury. Zšeřelý hotel v čele s obrazem mrtvého alpinisty s neonovou svatozáří působí skutečně nevšedně a jsem rád, že filmaři nepoužili obyčejnou horskou chatu.

Totéž platí i pro herce. Ti typově odpovídají ztvárněným postavám - postava policisty i zločince vypadají přesně tak, jak byste to čekali v nějaké béčkové detektivce. Mohlo by se zdát, že tento fakt může zkazit překvapení z děje, ale není tomu tak. Já jsem film viděl s tím, že jsem věděl, jaká je jeho přibližná pointa a přesto jsem si děj užil.

Poslední složkou filmu, kterou bych rád důrazně pochválil, je hudba. Není nikterak výrazná, ani zapamatovatelná. Přesto není nudná! Skvěle dotváří celkovou atmosféru filmu a přitom nijak zvlášť nevyčnívá a to už je docela umění.

Co se naopak nepovedlo?

především triky. Ve filmu jsou asi jen dvě scény (kufřík a honička), kde jsou jakési triky použity, ale ty působí naprosto amatérsky a nevěrohodně. Myslím, že by bylo lepší kdyby tvůrci tyto scény ve výsledku nějak obešli.

A přítom - ve filmu je několik pěkných záběrů lavin, které naopak působí velmi realisticky. Netuším, zda se jedná o reálné záběry, nebo zda měl trikař lepší den než při natáčení ostatních záběrů.

Další věcí je místy pokulhávající kontinuita. Kupříkladu ke konci dojde k jakémusi zranění jednoho z hrdinů. To se mu v průběhu následující akční scény zázračně uzdraví a takovýchto nejasných detailů je ve filmu víc. Jedná se o drobnosti, ale je škoda, že tam jsou.

Souvislosti a podobnosti